Grįžti
2023-06-30

Klaipėdoje atvertas sutvarkytas Skulptūrų parkas

Baigtas įgyvendinti didelio visuomenės dėmesio susilaukęs projektas – po vos kiek daugiau negu metus trukusių rangos darbų visuomenei atvertas sutvarkytas Skulptūrų parkas ir senosios istorinės miesto kapinės. Įėjimai į parką lankytojams jau yra atverti, o parką juosiančios tvoros visiškai bus nuimtos artimiausiu metu, tad klaipėdiečiai jau gali apsilankyti šioje naujai atgimusioje pasivaikščiojimų vietoje ir įvertinti permainas.

Beveik 10 ha teritoriją užimančiame Skulptūrų parke demontuota senoji infrastruktūra, sutvarkyti pėsčiųjų takai, įrengtas naujas apšvietimas, laistymo sistema, vaizdo stebėjimo kameros, pastatytas stacionarus tualetas, atlikti apželdinimo darbai, atnaujinta mažoji architektūra (suoliukai, šiukšliadėžės, dviračių stovai, lentelės su skulptūrų pavadinimais). Suremontuotas gynybinis šancas S. Daukanto g. 40C, atkurti simboliniai istoriniai vartai prie K. Donelaičio ir Liepų g., sutvarkyta mecenatų Gerlachų šeimos kapavietė, taip pat – paminklo mecenatui L. J. Vyneriui aplinka. Į pirminę vietą grąžintos miesto istorijai svarbios Berbomų šeimos kapavietės akmeninės plokštės.

Pagerbti čia palaidoti po Prancūzijos–Prūsijos karo (1870–1871 m.) žuvę prancūzų belaisviai, Vokietijos kariai, žuvę Pirmojo pasaulinio karo metu, Lietuvos kariai, žuvę tarpukaryje, prancūzų, lenkų ir belgų belaisviai, žuvę Antrojo pasaulinio karo metu, – jų atminimui Skulptūrų parke pastatyti kryžiai. Parko dalyje arčiau Trilapio g. įrengta istorinės atminties vieta – memorialas. Į šią vietą buvo perkelti antkapių akmenys, paminklai, kurie buvo rasti ardant sovietmečiu pastatytus karinio miestelio pastatus dabartiniame Klaipėdos universiteto miestelyje, taip pat – rekonstruojant parką atkasti radiniai. Numatoma, kad šiame memoriale visi norintys nedidelėmis akmens plokštėmis galės įamžinti mirusių ir senosiose miesto kapinėse palaidotų artimųjų atminimą.

Iš S. Daukanto g. ir Trilapio g. pusių parkas aptvertas dekoratyvia tvorele. Mažiesiems klaipėdiečiams parke įrengta nauja vaikų žaidimo aikštelė. Parke pasėta veja, užsodinti gėlynai, pasodinti medžiai ir krūmai, įrengti informaciniai stendai.

Tvarkant parką išspręstas ir bene daugiausia aistrų daug metų kėlęs klausimas dėl medžių. Paradoksalu, bet, būtent siekiant apsaugoti didžiausią parko vertybę – ilgaamžius medžius, buvo pašalinta beveik 350 blogos būklės, grėsmę kėlusių bei savaiminių medžių, ir tai yra ženkliai mažiau negu buvo numatyta ankstesniuose siūlymuose (2000 m. patvirtintame detaliajame plane siūlyta iškirsti 900 medžių, vėlesniame etape – 504). Dėl tos pačios priežasties – siekio išsaugoti šimtamečius ąžuolus – atsisakyta minties apie lauko terasos prie įėjimo į parką nuo M. Mažvydo alėjos pusės įrengimą. Šį sprendimą nulėmė aktyvių klaipėdiečių surinkti parašai.

Skulptūrų parko sutvarkymo projektinę dokumentaciją UAB „Klaipėdos projektas“ pradėjo rengti dar 2016 metais. Palyginus sklandų projektavimo procesą 2018 metais vainikavo statybą leidžiančio dokumento išdavimas. Gavus leidimą vykdyti darbus, diskusijos apie tai, kaip turi būti tvarkoma ši svarbi vieta, įsiplieskė iš naujo. Galiausiai buvo pasiektas kompromisinis variantas, kuris buvo patvirtintas po daugybės nesutarimų, aktyvių klaipėdiečių, politikų, specialistų ginčų ir diskusijų. Kai kurie sumanymai (pavyzdžiui, krepšinio, automobilių stovėjimo aikštelės) nebuvo realizuoti, bet, anot miesto mero, tai nereiškia, kad tokios galimybės nebus svarstomos – pasverti siūlymai gali būti įgyvendinti vėliau. Tarp tokių – ir siūlymas privačiomis lėšomis atsodinti istorinę liepų alėją nuo buvusios slaugytojų mokyklos iki gynybinio šanco.

„Skulptūrų parkas išties yra unikali, sakrali vieta – tai ir parkas, ir prieš du šimtmečius įkurtos senosios miesto kapinės. Ši istorinė vieta turi savo aurą, savo energetiką, atitinkamą lankytojų auditoriją, todėl buvo įgyvendinti tie projekto siūlymai, kurie nekėlė diskusijų. Tačiau tai nereiškia, kad ateityje Skulptūrų parke neatsiras naujų, apgalvotų lankytojų traukos taškų, naujų iniciatyvų“, – sakė Klaipėdos miesto meras Arvydas Vaitkus, aktyviai dalyvavęs specialioje parko projekto sprendinių įgyvendinimo darbo grupės veikloje ir atidžiai sekęs darbų eigą.

Skulptūrų parko projekto pabaigtuvės įprasmina reikšmingą uostamiesčiui sukaktį –  sausio 15 d. sukako 100 metų nuo Klaipėdos sukilimo 1923 metais, kai Klaipėda atiteko Lietuvai (istorinės miesto kapinės yra svarbios šiai datai, nes čia yra ir paminklas sukilimo dalyviams). Nors iki minėtos datos buvo padaryta tik dalis darbų, Seimo sprendimu visi 2023-ieji yra paskelbti Klaipėdos krašto metais.

„Darbai kone tris dešimtmečius netvarkytame Skulptūrų parke pagaliau yra pabaigti, dabar svarbu sutvarkytą parką tinkamai prižiūrėti, neapleisti“, – pažymėjo A. Vaitkus.

Prie šio projekto, turimomis žiniomis, patarimais prisidėjo daug žinomų klaipėdiečių, aktyviai įsitraukė visuomenė. Meras padėkojo visiems reikšmingai prisisėdėjusiems prie miesto parko sutvarkymo – techninio projekto rengėjams, rangovams, specialios darbo grupės nariams, aktyviems gyventojams, Savivaldybės specialistams, kuravusiems projekto eigą.

Sutartį dėl Skulptūrų parko sutvarkymo darbų Klaipėdos miesto savivaldybė ir UAB „Plungės lagūna“ pasirašė 2022 m. kovą. Galutinė sutarties vertė – 4 mln. eurų, šios lėšos buvo skirtos iš miesto biudžeto.

 

Informacijos šaltinis www.klaipeda.lt